HYPERCON, Hyper-V a já

Pokud jste byli na některém z mých HYPERCONů nebo alespoň sledujete můj blok, určitě jste zaznamenali, že za měsíc se měl konat HYPERCON 3.0 v Praze. Přesněji řečeno v září to již měl být „opravný“ termín původního lednového.

Bohužel ale zájem o konferenci tohoto zaměření není takový, jaký bych očekával, ale především jaký by byl nutný pro úspěšné zrealizování celé akce.

Nejen z toho důvodu jsem se rozhodl HYPERCON nepořádat. Tím tedy za mnou zůstává poslední HYPERCON v Novém Jičíně z minulého roku a tímto ještě jednou děkuji všem účastníkům! A samozřejmě se také omlouvám Vám, kteří jste se na další konání těšili.

Není to jen o tom ale

Hyper-V je „mojí“ technologií už více než 12 let a rozhodně je to oblast, kterou nikdy úplně neopustím, ale…

Poslední dobou mám už stále méně a méně projektů a příležitostí k prací s Hyper-V a to především z důvodu doby, ve které se nacházíme. On-premise infrastruktury už nehrají prim. Pokud stále nejste přesvědčeni, že tomu tak je, tak žijete v omylu. Velkých projektů na implementaci on-premise Microsoft Active Directory už také moc nenajdete a pokud ano, tak už se téměř vždy jedná o hybrid s Azure Active Directory. Obdobně je tomu i s Hyper-V.

Navíc mnohem více můj projektový čas konzumuje „moje“ druhá technologie a tou je System Center (druhá možná není správný výraz, protože práve SMS 2.0 byla prvním produktem, do kterého jsem se „zažral“). Snad ani navíc nedokážu spočítat kolik SCCM prostředí jsem hlavně za posledních pět let nadesignoval a díky svému teamu postavil.

SCCM je ale o stanicích a o jejich správě, nasazení a zabezpečení. Uživatel dnes ale není jen stanice, ale i mobilní telefon a tablet, takže Microsoft Intune se stal také mým kamarádem. A když tohle všechno budete kombinovat s Hyper-V a novinkami v OS, Office 365 a vůbec Microsoft 365, tak mám vypadne jeden velký průsečík – bezpečnost.

Na posledních HYPERCONech jste si určitě všimli, že mé přednášky byly o Shielded VMs, na TechEd-DevConu v Praze jsem také přednášel o Shieldingu a o Windows 10 Security a minulý rok na mém prvním HackerFestu jsem hackoval Hyper-V. Tento rok tomu nebude na samozřejmě HackerFestu jinak.

Takže?

Podtrženo a sečteno, mým cílem je teď naplno oblast IT bezpečnosti, které se stejně na část úvazku věnuji už minimálně tři roky. Myslím si, že v dnešním světě a budoucnosti budou v ITPro oblasti zajímavá jen dvě témata – cloud a security. Všimněte si, že neříkám v IT obecně. Vývojáři, síťaři, projekťáci apod. budou samozřejmě dál velmi žádaní. Zůstat ale primárně na on-premise technologiích není strategicky vhodné.

Odteď tedy už jen příspěvky o bezpečnosti? To určitě ne, jelikož nejsem najednou fulltime „bezpečák“ a dlouho nebudu.

Na viděnou v září na HackerFestu a to jak v Praze, tak v Bratislavě!

Written on August 15, 2018