Co je nového ve Windows Server 2016 TP4 (Hyper-V)

Už v listopadu 2015 byl uvolněn Technical Preview 4 pro Windows Server 2016. Další zlomový okamžik pro všechny, co se těší na příští verzi Windows Serveru. Co je v TP4 nového kolem Hyper-V?

 1. Nano Server
  • Vylepšení oproti TP3
  • Podpora kontejnerů
  • Podpora nested virtualizace (Hyper-V v Hyper-V)
  • Pro ty, co neví co to je – ultra ořezaný OS, který nemá žádné GUI (ani příkazovku) a tak jeho režie je cca 120 MB paměti a 450 MB dat na disku.
  • Pro ty, co se toho bojí ještě víc než se teď bojí Core Edice, mám skvělou zprávu – bude to preferovaný typ OS pro Hyper-V hostitele. Takže co teď? Hybaj se naučit PowerShell!
 2. Podpora režimu Connected Standby
  • Surface 4 a podobné devices používají nový AOAC režim. Hyper-V tak nemá problém běžet ani na nich.
 3. Discrete Device Assignment
  • Možnost „protáhnout“ z fyzického hostitele PCIe zařízení do VM. Především se teď jedná o NVMe a GPUčka.
  • Tato funkce nemá nic společného s Processor Affinity nebo podobně, které používají konkureční platformy.
 4. Hot Add paměti a síťovky
  • Lze měnit velikost přidělené virtuální paměti (VM Static Memory) za běhu. A to jak přidávat, tak odebírat. Task Manager ve VM z toho dost blázní.
  • Lze přidávat a odebírat virtuální síťovky (VM Network Adapter) za běhu. VM přitom nejde do pauzy.
 5. Vylepšená Hyper-V konzole
  • Podpora WS-MAN protokolu (konečně!)
  • Podpora alternativního přihlašování. Moc se hodí pro konzultanty, jako jsem já.
  • Podpora správy starších verzí Hyper-V, ale jen do Hyper-V 2012 (Windows 8/Windows Server 2012). Jestli máte ještě starší Hyper-V, tak už je opravdu čas udělat upgrade.
 6. Instalace Integration Services
  • Už to nejde přes Hyper-V konzoli. Hyper-V hostitel už ani nemá v System32 adresáři náš oblíbený soubor vmguest.iso.
  • Bude se instalovat klasicky přes Windows Update
 7. Secure Boot pro Linuxy
  • Do teď byl podporávan pro Secure Boot jen WS 2012+ a Windows 8 x64+
 8. Samotná nested virtualization
  • Na tuhle funkci čekám od existence Hyper-V. Když si totiž potřebujete postavit Hyper-V lab, tak máte jen 2 možnosti – mít hoodně fyzického železa nebo použít VMware Workstation. Teď už ale rozjedete v Hyper-V virtuálku a v ní můžete nainstalovat Hyper-V a v něm vytvořenou virtuálku zapnout. Podporovány jsou i krásy jako NVGRE, Live Migration atd. atd. Má to ale několik limitů – ta virtuálka, co simuluje Hyper-V hostitele nemůže používat Dynamic Memory, CheckPointy, Saved State apod. To ale nevadí – už teď mám na svém domácím serveru postavený díky tomu Hyper-V lab se Scale-out File Serverem.
 9. Síťová vylepšení
  • SET. Zní to jak nějaká ultra vědecká funkce, ale je to jen podpora teamingu přímo na úrovni Hyper-V switche. Dnes je možné použít pro Hyper-V switch taky teamované adaptery, ale musí se nejdříve udělat team pomocí NIC Teaming funkce.
  • RDMA podpora pro síťovky připojené k Hyper-V switchi.
  • Rozšířené možnosti nastavování QoS pro různé typy komunikací (aneb SDN, neboli Software Defined Networking, v SDDC, neboli Software Defined Data Center).
 10. Production CheckPoints
  • Nejdříve je potřeba si říct, že aktuální CheckPointy nejsou na některých workloadech nepodporované a hlavně obecně nedoporučované (viz tady). Naše známé CheckPointy se budou ve WS 2016 jmenovat Standard (buďte rádi, čekal jsem, že je pojmenují Legacy nebo Deprecated nebo tak, aby je nikdo už nikdy nechtěl použít) a budou fungovat pořád tak, jako dnes. Nové Production CheckPointy jsou ale samozřejmě lepší a jsou nastavené by default. Fungují obdobně jako Standard, akorát že pro konzistentní propis dat používají ještě navíc VSS (takže klasicky přes IS do VM volají request).
 11. Rolling Cluster Upgrade
  • Strašně se mi ten název líbí! Je to vylepšení procesu upgradu Hyper-V clusteru zaživa, jako jsme už viděli při migraci 2012 na 2012 R2. Tam šla Live Migration ale udělat je jedním směrem – verzí nahoru. Teď můžete VM migrovat tam i zpět, ale po tu dobu nemůžete používat krásné nové 2016 funkce. Celé je zařízeno přes verzi VM (pozor VERZI! ne generaci!), která nás doteď moc nezajímala, protože Hyper-V dělalo auto upgrade verze při importu VM, a taky přes Cluster Functional Level (což je něco jako DFL/FFL v ADčku, resp. má to podobné dopady).
 12. Shielded VM
  • Dřív byl nejsilnější ITík ten, kdo měl v AD Enterprise Admina. S virtualizací už je ale nejsilnější ten, kdo má admina na Hyper-V hostech, jelikož může třeba vykopírovat VHDčka DCček a dělat pak offline útoky na AD databázi nebo se může připojovat adminům (kteří jsou hloupí) přes VMConnect do virtuálek apod. Shielded VM je kombinace několika security funkcí – virtuálního TPM chipu (novinka ve 2016) (čímž tedy můžete BitLockerovat data uvnitř VM), Host Resource Protection (taky novinka) a Secure Bootu. Díky tomu už Hyper-V admin nemá plnou kontrolu nad VM…. Rozlučte se tedy ale s klasickým troubleshootingem takových VM, protože jsou to pak super blackboxy.
 13. Storage QoS na SOFSu
  • Teď nastavíte Storage QoS na virtuálním disku. Má to mraky nedostatků: co když chci nastavit limit per VM/private cloud/oddělení/zákazníka, co když chci nastavit limit per logický (no asi trochu zavádějící, ale lépe to popsat nejde) disk? Nelze. Microsoft sice nepřišel s tím, že jde nastavit Storage QoS na úrovni CSV disku (to si asi nechává do další verze), ale aspoň to budete moci nastavit na úrovni Scale-Out File Serveru. Problém je, že v ČR SOFS nikdo moc nepoužívá…
 14. Formát konfig souboru VM
  • Ještě když Hyper-V nebylo úplně Hyper-V a celé to bylo moc podobné VirtualPC, které MS koupil s celým Connectixem, tak byla celá konfigurace VM v souboru VMC. Pak se ale řeklo, že to je blbost, že přeci vše má MS v XML, tak i VM musí mít XML. Teď se ale přišlo na to, že se v tom XML admini vrtaj a že je to vlastně celé k ničemu a že bude lepší udělat zbrusu nový převratní binární formát konfig souboru, který bude mít koncovku (světě div se) VMCX. Taky se mění VSV a BIN stavové soubory na VMRS (RS = Runtime State).
 15. PowerShell Direct
  • Pro admina nejlepší funkce ze všech. Vezmete cmdlet Invoke-Command třeba a pustíte ho z hostitele s parametrem VMName. Tím zavoláte daný ScriptBlock přímo ve VM. A v ní NEmusíte mít povolený PowerShell Remoting!!! Cool, co? A víte, na co je to také řešení? Na ten zpropadený Nano Server, který nejde nijak moc nastavovat.

Průbežně sem přihazuji další features, tak si klidně post někam uložte a mrkněte za měsíc nebo tak znovu.

A jestli vás to zajímá více, tak přijďte na HYPERCON!!!

Written on January 7, 2016