Data Deduplication pro Hyper-V: Kolik ušetřím?

Windows Server 2012 přišel s funkcí Data Deduplication. Ve výchozím stavu není nainstalovaná, ale to je jen otázka minuty, navíc bez restartu.

datadeduplication-roleservice

Data Deduplication funguje stylem post-processing a proto, pokud ji necháte ve výchozím stavu deduplikovat soubory v IDLE stavu serveru, nesnižujete výkon při zápisu. Vzhledem k úspoře místa pomocí deduplikace „kousků“ souborů (z angl. chunks) a tím pádem menšímu množství fyzicky procházených disků/míst na disku (v případě klasických HDD) se dokonce zvyšuje výkon při čtení!

Proč to nevyužít také pro virtuální disky u virtuálek na Hyper-V? Na Windows Server 2012 lehce unsupported záležitost, ale na 2012 R2 už naprosto podporováno. Bohužel v tuto chvíli jen pro virtuální stroje s klientským OS určené pro VDI (Virtual Desktop Infrastructure). Z praxe mohu potvrdit, že to ale funguje i pro klasické virtuálky.

Data Deduplication je podporována na lokálních (ne OS) discích, cluster discích a dokonce i na CSV (Cluster Shared Volumes).

Postupovat ale principem „instalace-test-případná_odinstalace“ se nevyplatí, protože než server zdeduplikuje třeba vašich 5TB virtuálek, bude to nějakou dobu trvat a ve finále zjistíte, že to není úplně výhodné (deduplikace „sežere“ samozřejmě taky nějakou RAMku a CPU čas).

Jak teda zjistit, kolik místa s deduplikací ušetřím, aniž bych ji musel instalovat a čekat? Stačí použít built-in příkazový nástroj DDPeval.

Použití je jednoduché:

DDPeval D:\WBI-VMs

DDPeval D:\

Výsledkem je pak například takovýto report (jedná se o deduplikaci generovaných bin souborů, proto taková úspora :)) :

ddpeval

Jedna důležitá připomínka – použil jsem v příkladu ddpeval na konkrétním adresáři, ale Data Deduplication se zapíná na celé jednotce. Nejde tedy deduplikovat jen jeden adresář. Nástroj pouze dokáže reportovat, kolik toho ušetříte právě v tom jednom adresáři.

Zpráva davům: Nastavit Data Deduplication (tak, aby to jednak fungovalo a jednak bylo efektivní a ohleduplné k virtuálkám) není tak snadné jako to kliknout na disku obyčejného file serveru. A v případě Hyper-V Clusteru a CSV už je to úplně jiné kafe. O tom v nějakém z dalších článků 🙂 Abych Vás od toho ale úplně neodradil, tak tady je screenshot z jednoho z našich produkčních Hyper-V clusterů, kde je CSV jednotka s cca 200 virtuálkami a šetříme díky Data Deduplication takovýto prostor:

datadeduplication-csv

PS. Jestli chcete vědět více, tak přijďte na můj seminář na téma Data Management & Security. Více info zde.

Written on January 23, 2014