Certifikace na Microsoft Virtualizaci

Protože se set certifikací na Microsoft virtualizační produkty rozrostl, stojí určitě za bližší informaci. Stejně jako je tomu u jiných MS technologií, i virtualizační certifikace se skládají ze základních na úrovni MCTS (Microsoft Certified Technology Specialist), tak z vyšších – úrovně MCITP (Microsoft Certified IT Professional). Bohužel v oblasti virtualizace je MCITP nejvyšší možnou zkouškou. Tzv. roadmap se tedy skládá ze 3 zkoušek, které vás dovedou až k MCITP: Virtualization Administrator.

  1. zkouška číslo 70-659 (dříve 70-652): MCTS: Windows Server 2008 R2, Server Virtualization [zkouška obsahuje otázky nejen z oblasti „čisté“ virtualizace, ale i Remote Desktop Services, zálohování či vysoké dostupnosti]. Více informací zde.

  2. zkouška číslo 70-669: MCTS: Windows Server 2008 R2, Desktop Virtualization [zkouška obsahuje otázky k technologiím App-V, MED-V, VDI a Remote Desktop Services]. Více informací zde.

  3. zkouška číslo 70-693: MCITP: Windows Server 2008 R2, Virtualization Administrator. Ke složení této zkoušky musíte nejdříve úspěšně dokončit předchozí dvě. Samotná zkouška se skládá z otázek z oblastí návrhu a konfigurace virtuální infrastruktury. Více informací zde.

Samostatně je k dispozici ještě zkouška úrovně MCTS k produktu System Center Virtual Machine Manager 2008, což je nástroj pro správu nejen Hyper-V hostitelů a prostředí. Zkoušku naleznete pod číslem 70-403 a bližší informace jsou k dispozici zde.

Written on November 10, 2011