Instalace System Center Virtual Machine Manager 2012 Beta

Tento článek si můžete přečíst především také na stránkách školícího centra WBI Systems: http://learning.wbi.cz

Produkt System Center Virtual Machine Manager slouží ke správě virtuálního prostředí na platformě Microsoft Hyper-V, Virtual Server a také Vmware. V tuto chvíli je na trhu verze 2008 R2 SP1, jež podporuje i nejnovější funkcinality Hyper-V, Dynamic Memory a RemoteFx.

Verze 2012, jejíž instalaci se chystám dnes popisovat, bude zásadní změnou ve správě virtuálního prostředí a to nejen jejím novým “přístupem“, ale především novými technologiemi jako např. tzv. Server App-V balíčky. Na finální RTM verzi se můžeme těšit na konci tohoto roku, proto nastal čas se začít s tímto cloudovým produktem seznamovat.

Než spustíme instalátor

Co budeme tedy pro instalaci všech SCVMM management komponent na jeden server (management server, self-service portal, library) (single-server scenario) potřebovat?

 • Windows Server 2008 R2 SP1 s minimálně 2GB operační paměti
 • SQL Server 2008 SP1+ (lokální či na jiném serveru) (případně je možné instalovat v rámci samotného SCVMM lokální verzi SQL Server Express). Pokud budete využívat vzdálený SQL Server, pak na SCVMM serveru musí být nainstalován:
 • .NET Framework 3.5.1

3_w2k8_features

 • Windows Automated Installation Kit for Windows 7 and Windows Server 2008 R2 (funguje i verze pro SP1)
 • Powershell 2.0
 • Server roli Web Server s features:
  • .NET Extensibility
  • ASP.NET
  • Default Document
  • Directory Browsing
  • HTTP Errors
  • IIS 6 Metabase Compatibility
  • IIS 6 WMI Compatibility
  • ISAPI Extensions
  • ISAPI Filters
  • Request Filtering
  • Static Content

4_webserver_14_webserver_2a4_webserver_2b

 • Doménový účet s právy administrátora na SCVMM serveru (v mém scénáři se účet jmenuje „learningscvmm2012_svcacc”

Kompletní informace naleznet na Technet Library SCVMM 2012.

2_before_you_begin

Instalace

Server, operační systém a všechny potřebné komponenty jsou připraveny. Pojďme tedy na samotný instalační proces.

Instalátor spustíme buď autorunem nebo setupem. Zobrazí se nám krásné nové okno s možnostmi instalace komponent SCVMM.

1

Na výběr máme Instalaci SCVMM (Install) nebo lokálního agenta SCVMM pro virtualizační hosty (Local Agent), ale také šikovné odkazy na potřebnou dokumentaci a další informace. Pokračujeme tedy položkou Install a po přečtení a potvrzení licenčního ujednání se dostáváme ke kroku výběru instalace komponent SCVMM. Jak jsem již uvedl na začátku článku, v našem případě instalujeme všechny komponenty na jeden server.

6

Následují údaje o organizaci a licenční číslo. V tuto chvíli se jedná o beta verzi produktu, proto licenční číslo nezadáváme.Zvolíme zda chceme provádět instalaci Microsoft updatů a kam do jakého umístění se má celý produkt nainstalovat. Instalátor poté zkontroluje dostupnost všech potřebných komponent.

10

Dále se dostáváme ke konfiguraci zmiňovaného SQL Server připojení (v našem scénáři využiji vzdálený SQL Server), servisního účtu SCVMM a zda chceme encryption key uložit lokálně či do Active Directory partition.

1112

Pokračujeme konfigurací či jen ověřením konfigurace portů. Tyto porty doporučuji zaznamenat a projít diagram konektivity serverů s SCVMM a případně řešit výjimky na firewallech. Velký pozor také musíme dát na kolize cest se stávajícím SCVMM 2008 R2 (pokud nám již v organizaci běží), který využívá stejné porty.

13

Protože jsme zvolili i instalaci modulu Self-Service Portal (SSP), instalátor nás vybízí k zadání jména SCVMM serveru, v našem případě je to tedy tentýž server, komunikačního portu, portu připojení k webové konzoli SSP a případně nastavení Host Headeru.

14

V poslední části instalátoru již jen necháme, aby SCVMM vytvořilo nový Library Share, či zvolíme vlastní existující Library Share (který ale musí být na tomto serveru). Potvrdíme konfigurované hodnoty a spustíme instalaci.

15

Po jejím úspěšném dokončení máme možnost ihned spustit konzolu SCVMM. Potvrdíme připojení k lokálnímu serveru a už se můžeme kochat pohledem na novou verzi 2012.

17181921_console

Prvotní konfigurace

Než přidáme jakékoli hosty do SCVMM provedeme konfiguraci základních nastavení v nodu Settings – General. Prvním je přihlášení do CEIP.

2223

A dále nastavíme, administrátorský přístup do naší konzoly. Odebereme tedy nepotřebné skupiny a přidáme požadované uživatele či skupiny uživatelů. Všimněte si, že konzola stále nabízí možnost View Script, díky které můžeme „naklikané“ operace ve wizardech následně sami provádět automatizovaně PowerShellem.

2425_po

Co dál?

Tímto jsme nainstalovali nejnovější produkt SCVMM 2012 z dílen Microsoftu a můžeme se tak v příštím článku podívat na přidání virtualizačního hostitele a funkce, které nám verze 2012 poskytuje.

Written on March 26, 2011